CorelDraw / Workspace Export (yedekleme)
DERS ADI
:
CorelDraw / Workspace Export (yedekleme)
DERS KODU
:
CorelDraw Design 4
MARKA
:
CorelDraw Workspace Export (yedekleme)
İÇERİK
:
corel workspace yedek
Açıklama
:
Corel Workspace Export (yedekleme)

CorelDraw çalışma alanımızı özelleştirmek biraz zamanımızı alır. Kısayolları yazmak, menüleri, butonları düzenlemek ayrı bir uğraş gerektirir. Makinemizi formatlayıp, CorelDraw'ı tekrar kurduktan sonra bu ayarları tekrar tekrar yapmak gerekebilir. Yada başka bir örnek gerekirse iş yerimizdeki Workspace'imizi evdeki makinemize/dizüstü bilgisayarımıza da uygulamak isteyebiliriz. Bu noktada Workspace (çalışma alanımız) yedeklemeyi, aldığımız yedeği de aktarma işlemini bilmek zorundayız. Bu dersimizde önce Workspace Export yani yedeklemeyi, bir alanda saklamayı öğreneceğiz.

WORKSPACE EXPORT (ÇALIŞMA ALANIMIZI YEDEKLEME):

Öncelikle ilk vereceğimiz komut Kısayol (Ctrl+J) yani Options'u açmak. Gelen pencerede sol tarafta "Workspace" e sonra da sağdaki "Export" düğmesine basıyoruz.

http://www.tuncolcay.com/ders/corel/coreldraw_workspace_export_1.jpg
Daha sonra açılan pencerede sol bölümdeki tüm kutucukları aktif ediyoruz. Bunun amacı ilgili tüm bölümlerdeki bilgileri yedek dosyamıza almaktır. Örnek olarak; Toolbars yanındaki kutuyu işaretlemediğimiz zaman Araç kutularının özellikleri yedek dosyamızda yer almayacak demektir.

http://www.tuncolcay.com/ders/corel/coreldraw_workspace_export_2.jpg
Tüm kutucukları işaretledikten sonra (bu şekilde öneririm) sağdaki "save" düğmesine basarız:

http://www.tuncolcay.com/ders/corel/coreldraw_workspace_export_3.jpg
Ekrana gelen diyalog kutusunda dosyaya ad verme bölümündeki "*.xslt" baştaki yıldız yerine uygun bir dosya adı yazarız. (genelde tarih atmak daha mantıklıdır. 06052009 vs.)

http://www.tuncolcay.com/ders/corel/coreldraw_workspace_export_4.jpg
http://www.tuncolcay.com/ders/corel/coreldraw_workspace_export_5.jpg
Artık yedek dosyamız bir kenarda bekliyor. Makine çökse de, yanlış format atılsa da sorun yok tüm Corel ayarlarımız bu dosya altında, içimiz rahat :)

Ek olarak Save düğmesi altındaki EMail düğmesine basarak yedek dosyanızı mail olarak atıp yedekleyebilirsiniz.

 

Flag Counter