Corel Draw - Kendi Patternimizi Oluşturalım
DERS ADI
:
Corel Draw - Kendi Patternimizi Oluşturalım
DERS KODU
:
CorelDraw Design 9
MARKA
:
Corel Draw - Kendi Patternimizi Yaratma
İÇERİK
:
corel create own pattern
Açıklama
:
Corel Draw - Kendi Patternimizi Oluşturalım

Corel Draw - Kendi Patternimizi Yaratalım

Özellikle tekstil baskı sektöründe çalışan arkadaşların işine yarayacak bu derste, pattern yaratmanın yanı sıra; Distortion Efekt ve Interaktif Fill araçlarının kullanımı da geçecektir.

Tekrar Selamlar. Dersimize başlayalım. Bir elips yaratıp,

Interaktif araçlar bölümünden "Distortion"u aktif ediyoruz.

Kendimize göre nesne üzerinde Distortion etkileri yaratalım. Ben önce Presets bölümünden "Zipper 1" verip,

Ayarlarını aşağıdaki değerlerde belirledim (İşaret-1) ve üstüne bir Distortion etki yapabilmek için "Add New Distortion" komutunu aktif ettim. (İşaret-2)

 

Daha sonra diğer Distortion etkisini aktif hale getirip (İşaret-1), bunun da ayarlarını şu şekilde belirledim (İşaret-2) ve nesneyi kırmızıya boyadım.(İşaret-3) Dış rengini iptal etmek de görsel açıdan iyi olabilir. Sonuçta yapacağınız tasarıma kalmış.

 

Nesnemiz hazır olduğuna göre "Tools" menüsünden "Create" ordan da "Pattern Fill..." komutunu verelim,

Açılan pencereden "Type" için "Two Color" (Dilerseniz "Full Color" da verebilirsiniz, dolumlarda işlemcinizi biraz daha yorabilir.), "Resolution" içinse "High" seçeneğini işaretleyelim. Dolumlar büyüdüğünde kalite düşüklüğü olmasın. Ok tuşuna basalım,

nesnenin köşelerini tutturacak şekilde dikkatlice alanımızı seçelim. (Snap seçeneklerini aktif etmeniz işinize yarayabilir.)

Son noktada fareyi bıraktığınızda şu dialog kutusu gelecek, onaylayalım.

 

Şimdi nesneyi şöyle bir kenara alalım, ortaya bir dikdörtgen yaratalım (İşaret-1) ve araç kutusunda dolumlar altında "Pattern Fill" aracını aktif edelim. (İşaret-2)

 

Pattern Fill dialog kutusunda, sol üstte "2-color" (İşaret-1) aktif halde iken ortadaki açılır kutucuğun yanındaki oka basıyoruz (İşaret-2), sürgüyü aşağı çektiğimizde yarattığımız patterni "two-color" modda olduğu için siyah olarak görüyoruz. (İşaret-3) Dilerseniz "Front" ve "Back" bölümlerinden arka ve dolum renklerini de değiştirebilirsiniz. (İşaret-4)

Dolum oluştuktan sonra araç kutusundaki Interactive Fill aracını aktif edip (İşaret-1) dolumun boyutlarını, eğim ve rotate durumlarını ayarlayabiliriz. (İşaret-2)

Özellikle CD X4 sürümünde bu araç hissedilir biçimde etkisini bu tür dolumlarda gösterebiliyor.

Bundan sonra nesneleri kendimize ait tasarımlarla doldurabiliriz.

Başarılar ve iyi çalışmalar diliyorum.
 

Flag Counter