Basit 3D Program Yardımı ile Dönen Dünya (Swift 3D v5 & Flash CS3)
DERS ADI
:
Basit 3D Program Yardımı ile Dönen Dünya (Swift 3D v5 & Flash CS3)
DERS KODU
:
flash swift3d
MARKA
:
Basit 3D Program Yardımı ile Dönen Dünya (Swift 3D v5 & Flash CS3)
İÇERİK
:
Basit 3D Program Yard?m? ile Dönen Dünya Swift 3D v5 & Flash CS3
Açıklama
:
Basit 3D Program Yardımı ile Dönen Dünya (Swift 3Dv5 & Flash CS3)

Tekrar Selamlar. 


Flash programını diğer programlar ile kombine kullanmak, tasarım ve animasyonlarınızda size büyük kolaylıklar sağlayacak, buna artı olarak da sizi görsel ve teknik açıdan birkaç adım öne geçirecektir.
 


Dersimize başlayalım. Öncelikle Swift3D v5 programımızı açıp yeni bir döküman yaratalım.

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_001.jpg

Yeni sahnemizde üstteki objects bölümünden bir küre seçip üstüne tıklayalım, sahnemizde bir küre oluşacaktır.

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_002.jpg

Sağ alttan "Animations"u aktif edelim (İşaret-1), solda tam ortadaki soldan sağa dönen animasyon örneğini (İşaret-2) sürükle-bırak yöntemi ile kürenin tam ortasına bırakalım. (Swift programında komutlar genelde bu şekilde işliyor.)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_003.jpg

Timeline bölümümüzde animasyon framelerini görüntüleyebilmek için "Edit" menüsünden (İşaret-1) "Animate" komutunu verelim.(İşaret-2)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_004.jpg

Timeline'da animasyon oluşmuş durumda, kırmızı çubuktan tutup sağa doğru sürükleyelim, frame sayımız biraz artsın. (akışkanlığın biraz daha iyi olabilmesi için frame sayısının artmasında yarar var, yalnız fazla abartıp hem render, hem de dosya boyutu bölümünde sıkıntılar yaşamayalım.)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_005.jpg

Şimdi "materials" bölümünü aktif edip bir dünya kaplaması aktaracağız. yine materyali tutup, sürükle-bırak yöntemini kullanacağız. (önceki swift sürümlerinde "load bmp" yöntemi ile yapabilirsiniz. ) youtube'da seyret

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_006.jpg

Animasyonu kontrol edelim. "Play" tuşuna basalım (şekil-1)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_007.jpg

"Preview and Export Editor" bölümüne gidip; sırasıyla; "Target File Type" altından "Flash Player (SWF)" (İşaret-1) aktif ediyoruz, daha sonra üstte "Output Options" bölümü altında "Raster"i aktif ediyoruz (İşaret-2) "Generate All Frames" e basıp (İşaret-3) animasyonun render olmasını bekliyoruz... Animasyon bitince vereceğimiz komut "Export All Frames" (İşaret-4) olacak, orda da uygun bir yere çıktımızı ".swf" şeklinde kaydediyoruz.

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_008.jpg

Animasyon düzgün export edilmiş mi, bir kontrol edelim, bakalım?

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_009.jpg
http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_010.jpg

Animasyon ile işimiz bitti. Şimdi flashCS3'ü açalım ve yeni bir döküman yaratalım. (İşaret-1) Flash File a.s. 2.0 uygun olur. (İşaret-2)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_011.jpg

Dökümanımızı boyutlandıralım. Alttaki "Size" bölümüne tıklıyoruz, (İşaret-1) açılan pencerede sırasıyla; width=400, height=300 (İşaret-2), "Frame Rate"= 30 değerlerini giriyoruz (İşaret-3)...

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_012.jpg

"Insert" menüsünden "New Symbol" komutunu verip,

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_013.jpg

açılan pencerede "Name" bölümüne uygun bir ad veriyoruz, "Type" ise "Movie Clip" olacak. (çünkü içinde bir animasyon barındıracak.) Bu şekilde yaptık, çünkü indireceğimiz onlarca frame ana Scene'de upuzun bir Timeline oluşturmasın. Movie Clip içine girip düzenleme yapmak çoğu Flash tasarımcısının yeğlediği bir durumdur.

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_014.jpg

Şimdi de "File" menüsü altından "Import"a ordan da "Import to Stage..." komutuna gidiyoruz (Ctrl+R), bu Swift3D'den export ettiğimiz swf dosyayı frameli olarak Library ve sahneye indirecek.

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_015.jpg

Açılan pencerede dosyayı kaydettiğimiz yolu buluyoruz ve dosyamız üzerine çift tıklıyoruz.

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_016.jpg

Gördüğünüz üzere birçok frameden oluşan animasyonumuz Timeline'a yerleşti. (İşaret-1) Control menüsünden de Test Scene komutunu verelim. (İşaret-2 Test Movie demeniz halinde ekran bomboş olacaktır, çünkü daha movie clip'i sahneye aktarmadık, sadece düzenleme kısmındayız.)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_017.jpg

Movie testinde büyük olasılıkla dünyanın çok hızlı döndüğünü göreceksiniz. Bunu engellemenin yolları tabii ki var. (Dosyanın aşırı yüklü olmaması için Swift3D'de frame sayısını pek abartmaz isek yerinde olur, ben de öyle yaptım, yaklaşık 30 frame dolayında bir animasyon oluşturmuştum ama bu bana gereğinden fazla bir animasyon hızıyla döndü.) Yöntemimiz ise şu olacak; önce Timeline'a gidiyoruz ve en son frame'den başlayarak (önce temel yolunu göstereyim) sağ tıklayıp "Insert Frame" komutunu veriyoruz.(İşaret-1) Pratik yolu ise frame seçiliyken (F5) tuşuna ekleyeceğimiz sayı kadar basmaktır. Siz de öyle yapın.;)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_018.jpg

Frame başına yaklaşık olarak 7 birimlik eklemeler yaptım. (İşaret-1 işin bu kısmı biraz can sıkıcı olabilir, olsun siz temel hareketlerden başlayın, kolaylıkları öğrendikçe flash daha zevkli bir hale gelecektir.) Test Scene komutu verdik. Bu sefer de akışkanlıkta takılmalar var gibi. Hemen frame değerini 45'e çekelim. (İşaret-2) Yine "Test Scene" komutunu verelim, kontrol edelim. (İşaret-3)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_019.jpg

Yine biraz daha takılıyor gibi, "Frame Rate" oranını 60'a çektim. (web için şu sıralar ortalama 40 fps yapmanız uygun olabilir.) Evet, kontrol ediyorum. Kabul edilebilir bir akışkanlık var. Daha önceki dersimizde de bu bölüm ile ilgili (frame ve frame rate artırımı) denemeler yapmıştık, sizler de kafanıza göre, gözünüze hoş gelecek şekilde bu değerleri artırıp/azaltıp denemeleri yapınız. Animasyon işinin de bir sabır ürünü olduğunu bu yolla anlamış oluyorsunuz.;)

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_020.jpg

Düzenleme bittikten sonra Scene 1'e çıkalım (İşaret-1) ve "Library"den "dunya" adını verdiğimiz movie clip nesnemizi sürüklebırak yöntemiyle sahneye aktaralım. (işaret-2) ve (İşaret-3).

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_021.jpg

Animasyonu daha da geliştirme adına, geri kalan; mask yapma, filtre uygulama, hizalama vb. bölümleri bir önceki dersimizde detaylı olarak anlatmıştım. (Videoları dikkatli izlemenizi öneririm.) Benim ekranımda son görüntü şu şekilde oluştu:

http://www.tuncolcay.com/ders/flash/flash_dunya_spin_world_swift3D_022.jpg

Başarılar ve iyi çalışmalar diliyorum.

Notlar:
 

 

Flag Counter