CorelDrawVBA - X5 Sürümü için Macro Manager
DERS ADI
:
CorelDrawVBA - X5 Sürümü için Macro Manager
DERS KODU
:
CorelVBA-3
MARKA
:
CorelDrawVBA - X5 Sürümü için Macro Manager
Açıklama
:
CorelDrawVBA - X5 Sürümü için Macro Manager

CorelDrawX5 sürümü artık bize VBA çalışmalarımız için  çok daha yetenekli bir panel sunuyor, Macro Manager. CorelDraw x5 sürümü ile gelen bu çok kullanışlı yenilikle X5 kullananlar için VBA ikinci dersimizdeki (Var olan bir gms modulü eklemek ve çalıştırmak) bilgileri bir kenara bırakarak daha hızlı ve pratik çalışabiliriz.

Yeniden Selamlar, Bugünkü dersimizde de CorelX5 ile bize sunulan yepyeni ve aynı zamanda VBA çalışmalarımızda işimizi bir o kadar da kolaylaştıracak, deyim yerindeyse VBA'cılar için süper bir kolaylık olan "Macro Manager" konusuna değineceğiz. Macro Manager'e ulaşmak için öncelikle --> Tools menüsü altında "Macros", (benim menümde "Mcr olarak kısaltıldı, herhangibir özelleştirme yapmadıysanız sizin Tools menünüz altında "Macros" olarak bulunacaktır.) ordan da en üstte bulunan "Macro Manager"e tıklıyoruz. Kısayol = Shift+Alt+F11

  

VBA ile ilgili ilk dersimizi hatırlarsanız; ilk gms dosyası oluşturma, varolanı ekleme vs gibi uzun işler artık geride kalıyor. Macro Manager penceresi üzerinden artık rahatlıkla; elimizde bulunan bir gms uzantılı dosyayı kolayca ekleyebilir, hazırda VBA içinde bulunanları da menülerden menülere geçiş yapmaksızın hemen çalıştırabiliriz. Hemen bu örneğimizi inceleyelim. Dilerseniz hemen yeni bir gms modül yaratarak işe başlayalım. "New" sekmesi altından "New Makro Project" komutunu veriyoruz.

 

 

Açılan pencerede dosya adı bölümünden yeni bir ad verelim.

Macro Manager penceresinde göreceğiniz üzere alttan ikinci sırada kendisini otomatik olarak konumlandırdı.

 

İşte bu kadar kolay... Peki varolan (herhangibir yerden bize gelmiş yada netden indirdiğimiz) bir gms dosyayı nasıl ekleyeceğiz? Hemen ona da bir göz atalım... Bunun için yine aynı yerde, Macro Manager penceresi üst tarafında bulunan "Load" butonuna tıklıyoruz.  Ben örnek olarak şuanda askıda bulunan projelerimden bir tanesi üzerine çift tıklayarak işlemi bitiriyorum. (İnternet ortamından indirdiğiniz gms modülleri de bu yolla rahatça ekleyebileceksiniz, gms makroların güvenilir kaynaklardan indirildiğinden kesin emin olmanızı öneririm.)

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Alttan ikinci sıraya yerleşti. Görüyorsunuz ki eskisi gibi Corel'ı aç kapat derdi ortadan tamamen kalkmış durumda ))

 

Kolaylıklar bu kadar mı? Tabii ki hayır. ) Yeni bir deneme makrosu kaydederken de bu işi hızlıca yapabileceğiz. Yeni yarattığımız macro üzerinden ("buyeniproje") bir deneme macrosu yazalım ve kayıtı aralarda durdurup (pause) devam ettirelim, en sonunda stop ile işimizi bitirdikten sonra da play tuşu ile seri şekilde çalıştıralım. Önce Macro Manager penceresi altındaki Record penceresine tek tıklayalım,

 

 

 

 

 

 

 Küçük bir pencere karşımıza çıkacak, üst kısımda (daha önceden geçici kayıt yapmış olanlara tabiiki yabancı değil.) geçici makromuza bir ad veriyoruz. Alttaki bölümde ise macromuz hangi proje altına kaydedilecekse onu tek tık ile işaretliyoruz.

 
Dilersek kaydettiğimiz makroyu geçici olarak durdurabiliriz. Bunun için Record düğmesi solundaki Pause düğmesine tek tıklayalım.

 

Şuanda kaydımız pause (geçici olarak durdurulmuş) durumda. Pause tuşuna tekrar basarak tekrar kayda devam edelim. (Kayıda girmesini istemediğimiz hareketlerin kod olarak yazılmasını böylelikle önlemiş oluyoruz.)

 

 

 

 


İşimizin bittiğini varsayarak Stop tuşuna basalım ve macro kaydı tamamlansın.
 

 

 

 

 

 


Kaydettiğimiz bu macroyu da Macro Manager penceresinden aktif hale getirip, Play tuşuna basarak çalıştıralım.

Peki diyelim ki bu macroyu tamamen ortadan kaldırmamız gerekiyor, ne yapmalıyız? Evet, Macro seçili durumdayken Macro Manager bölmesi sağ altındaki çöp ikonuna tıklıyoruz.

Pekiii, ya tamamen modülü ortadan kaldırmamız gerekiyorsa ne yapmalıyız? Tekrar Macro Manager bölmesindeyiz, modül üzerine sağ tıklayıp "Unload Macro Project" komutuna tıklıyoruz. 

Birkaç ayrıntı daha verdikten sonra Macro Manager ile ilgili dersimizi sonlandırıyoruz.

- Sağ altta çöp ikonunun solundaki ikon = VBA Manager'i açar.

 

(Kısayol = Alt+F11)  VBA Editör programımız açıldı,

- Modüller üzerine sağ tıklayıp; 1- "Rename" ile modülleri tekrar adlandırabilirsiniz. 

Proje adını "buyeniproj2" olarak değiştirebildim.

 

2- "Copy To" ile modülü bir yere yedekleyebilirsiniz.

Açılan pencerede bu projeyi farklı bir yere kaydedip yedeğini almış olabiliriz.

 

3- "Set as recording object" ile her yeni kaydınızın seçtiğiniz gms modül altına yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 

4- Son olarak Load düğmesinin sağındaki ikona tıklayarak da modül ve projelerin ayrıntılı yada basit şekilde görüntülenmesini sağlayabiliriz.  Bu şekilde varsayılan ikonlar şeklinde (yandaki project altındaki modüllerin baş tarafına dikkat ediniz.)

Bu alttaki fotoda ise, Simple mode yani basit görünüme geçmiş olunuyor. Project altındaki macro ve modül sayılarını gözönünde bulundurarak istediğiniz görüntü modunu seçebilirsiniz.

Saygılar, başarılar.

Tunç Y. OLÇAY

 

 

Flag Counter